صفحه اصلی/وبلاگ/اخبار ملکی/حق کمیسیون در املاک تهران

حق کمیسیون در املاک تهران

اخبار ملکی۱۴۰۱/۱۱/۱۲320
حق کمیسیون در املاک تهران

حق کمیسیون در املاک

در معاملات املاک، وجود یک واسطه یا راهنما میان خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر، لازم و ضروری است. مشاوران در بنگاه های معاملاتی، به ازای خدماتی که ارائه می کند و به عنوان حق الزحمه، از خریدار و فروشنده، حق کمیسیون دریافت می کنند. یک مشاور املاک، عامل ارتباطی میان فروشندگان یا مالکان با خریداران یا مستاجران می باشد. حق کمیسیون یکی از مواردی می باشد که در هنگام به نام زدن ملک باید پرداخت کند.

مبلغ حق کمیسیون بر اساس نوع معامله و ارزش ملک تعیین می شود و مقدار آن متغیر است. این مبلغ از سوی سازمان صنعت و معدن و تجارت و بر اساس اصول و فرمول های مشخص شده ای تعیین شده و آشنایی با این قوانین و آگاهی از مبلغ حق کمیسیون از کلاهبرداری ها و مشکلات احتمالی در حین معامله تا حد چشمگیری پیشگیری خواهد کرد. شما می توانید برای به نام زدن ملک خود از سند وکالتی استفاده کنید.

محاسبه کمیسیون در سال 1401

محاسبه کمیسیون املاک سال 1401 یا  کارمزد بنگاه‌ها یا مشاوران املاک مطابق با فرمول خاصی محاسبه می گردد. مهمترین عامل در تعیین حق کمیسیون، ارزش و قیمت ملک بوده و ثابت نیست چرا که هر چه ارزش ملک بالاتر شود، این حق کمیسیون نیز افزایش خواهد داشت.

برای محاسبه حق کمیسیون مربوط به رهن و اجاره ملک، ابتدا مبلغ رهن به اجاره تبدیل شده و با مبلغ اجاره بها جمع می شود. حاصل در 25 درصد ضرب شده و 9 درصد مالیات به آن اضافه می شود. به این ترتیب مبلغ کمیسیون رهن و اجاره  بدست می آید.

برای محاسبه حق کمیسیون در معاملات رهن کامل نیز مبلغ رهن به اجاره تبدیل می شود. حاصل در 25 درصد ضرب شده و 9 درصد مالیات به آن اضافه می شود. به این ترتیب حق کمیسیون رهن کامل بدست می آید. طبق قانون املاک، هر یک میلیون تومان رهن به 30 هزار تومان اجاره قابل تبدیل است.

حق کمیسیون برای معاملات خرید یا فروش ملک در تهران، 0.25 درصد از قیمت ملک به اضافه 9 درصد مالیات می باشد که از طرفین معامله دریافت می شود. به عبارتی 0.25 درصد از ارزش ملک از خریدار و 0.25 درصد از ارزش آن از فروشنده دریافت می شود.

در صورتی که به هر دلیلی، معامله ملکی اعم از خرید و فروش یا رهن و اجاره، بین دو طرف معامله به هم بخورد، حق کمیسیون محفوظ می ماند. در صورت عدم پرداخت این هزینه، در زمان فسخ قرارداد، فرد ملزم به پرداخت آن می باشد و در صورت پرداخت نیز این مبلغ قابل استرداد نخواهد بود.

محاسبه مبلغ کمیسیون املاک در استان تهران

شیوه تعیین و محاسبه کمیسیون املاک تهران از طرف اتحادیه مشاوره املاک این استان مشخص می گردد.. محاسبه کمیسیون املاک تهران در سال 1401 به صورت درصدی از ارزش کل معامله قابل انجام می باشد. کلیه بنگاه های املاک برای دریافت حق الزحمه خود، از دستور یا ابلاغیه اتحادیه املاک تهران تبعیت کرده و حق کمیسیون خود را از دو طرف معامله دریافت می کنند.

اتحادیه املاک، در محاسبه کمیسیون املاک تهران ، دو عامل را مد نظر قرار داده است. اولین گزینه، نوع معامله می باشد که شامل، خرید و فروش، رهن یا اجاره املاک است. دومین گزینه ای که در این محاسبه لحاظ می شود، نوع شهر است. حق کمیسیون در هر شهر یا استان نسبت به شهر و استان دیگر متفاوت می باشد. این قاعده در مورد کلیه شهرهای اطراف استان تهران نیز صدق می کند.

3

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

عباس دربندی

با سلام به نظر بنده کمیسیون املاک کاملا بستگی داره نسبت به خدمات مشاور املاک و توافقی هست اگر خرید خوبی انجام بدن و حرفه ای عمل کنن و بتونن تخفیف خوب بگیرن و شرایط رو به نفع رضایت طرفین پیش ببرن،پس میتونن کمیسیون بیشتری هم از طرفهای معامله دریافت کنن.

علی

عالی بود . ممنون

رسول خادم

پس چرا املاک ها ۱ درصد حق کمیسیون میگیرن؟ چرا و باید چیکار کنیم؟

ارسال نظر

ارسال
جدیدترین اخبار و مقالات
نحوه و مراحل گرفتن سند المثنی ملکی

نحوه و مراحل گرفتن سند المثنی ملکی

اگر شما هم سند اصلی خود را گم کرده اید و می خواهید اقدام به گرفتن سند المثنی کنید؛ در این مقاله به صورت کامل مراحل دریافت سند المثنی را برای شما شرح می دهیم.

سند ملکی وقفی

سند ملکی وقفی

خریدار ملک وقفی، مالک آن نخواهد بود و اجازه رهن، اجاره، ساخت و ساز و فروش ملک وقفی را به صورت مستقل ندارد.

سند ملکی تک برگ

سند ملکی تک برگ

سند تک برگ یکی از انواع اسناد ملکی است و به جهت مزایایی که دارد نسبت به دیگر اسناد، اعتبار بیشتری دارد.

سند مشاع

سند مشاع

برای استعلام سند مشاع میتوانید به سامانه ثبت اسناد و املاک مراجعه نمایید.

مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

هر یک از کسب و کار های دنیا نیازمندی هایی در جهت مجوز دارند که کسب و کار املاک نیز از این مستثنی نیست و شما برای داشتن این بیزینس نیاز به یک سری مجوز دارید که در این بخش آن ها را به شما میگوییم.