صفحه اصلی/وبلاگ/اخبار ملکی/مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

اخبار ملکی۱۴۰۳/۴/۶67
مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

مجوزهای لازم برای کسب و کار املاک

مشاور املاک یکی از مشاغل پرطرفدار و پر درآمد در ایران است. این شغل با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت مسکن، نقشی حیاتی در اقتصاد را ایفا می کند. برای فعالیت در زمینه مشاوره املاک، نیاز به کسب مجوزهست. متقاضیان برای گرفتن پروانه کسب بنگاه املاک، مراحلی از جمله ثبت نام در سایت، بارگذاری مدارک و.... را باید انجام دهند و پس از تایید ارگان‌های مربوطه، می توانند به صورت قانونی در این زمینه فعالیت کنند. پیش از اقدام برای دریافت مجوز، بایستی با شرایط و مراحل دریافت آن آشنا شوید تا در طی این فرآیند دچار مشکل نشوید. درآمد بنگاه‌های ملکی معمولا زیر نظر اتحادیه مشاوران املاک است و این اتحادیه ارقام این صنف را تعیین می‌کند. پس، برای داشتن درآمد عرف اتحادیه مشاورین املاک کشور، لازم است که جواز کسب را دریافت کنید.

شرایط و مجوز های لازم برای کسب و کار های املاکی چست؟

شرایط اخذ جواز کسب مشاورین املاک

برای کسب جواز شرایط خاصی وجود دارد و توجه به این نکته ضروریست که کلیه شرط های قید شده، باید در شخص متقاضی وجود داشته باشد و حتی اگر یکی از شروط رعایت نشود، فرد از دریافت مجوز کسب، منع می شود. از جمله این شرایط می توان به این موارد اشاره کرد: سن متقاضی که باید بالای ۱۸ سال باشد، متاهل بودن، مدرک تحصیلی وی که باید حداقل آن مدرک دیپلم یا بالاتر باشد، ثبت یا اصلاح اطلاعات در سامانه مودیان، مشخص بودن نام واحد صنفی برای عموم، آقایان متقاضی باید کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشند، همچنین متقاضی باید دوره‌های آموزشی مشاور املاک را گذرانده باشد و گواهینامه پایان دوره آن را دریافت کرده باشد، محل کسب متقاضی باید کاربری تجاری یا اداری داشته باشد و در نهایت، متقاضی کسب مجوز، باید هزینه‌های مربوط به صدور پروانه کسب را پرداخت کند.

مدارک لازم جهت کسب پروانه

برای کسب مجوز کسب و کار نیاز است که مدارک پیش رو را تهیه کنید: کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی، کپی مدرک تحصیلی یا داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن، اصل و تصویر گذرنامه، پروانه کار و اقامت معتبر، کد پستی و تاییدیه اداره پست، 12 قطعه عکس سه در چهار، کپی گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان، کپی گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان دانشجو، کپی سند مالکیت یا اجاره نامه مکان کسب، کپی پایان کار محل کسب، کپی فیش واریز حق عضویت در اتحادیه مشاورین املاک، کپی فیش واریز هزینه صدور پروانه کسب، گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم سو پیشینه، تاییدیه اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی، گواهی سازمان امور مالیاتی مبنی بر پرداخت بدهی، اختصاص کد شناسه ده رقمی، اختصاص برچسب صنفی مطابق با کد ده شناسه ده رقمی. این مدارک می بایست در مدت سه ماه به سامانه نوین اصناف فرستاده شده تا مجوز تاسیس املاک صادر شود.

اطلاعات لازم برای دریافت پروانه کسب و کار در حوزه های املاک

نحوه گرفتن پروانه کسب

برای کسب پروانه باید مراحل پیش رو را طی کرد: ثبت نام در سایت درگاه ملی مجوزها به نشانی mojavez.ir ، بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه مربوطه، پرداخت هزینه‌های مربوط به آن، دریافت کد رهگیری برای پیگیری مراحل بعدی، تکمیل فرآیند از طریق گزینه (تکمیل درخواست سامانه پیشخوان مجوزها) درسامانه نوین اصناف به نشانی novin.iranianasnaf.ir، بررسی مدارک و صلاحیت متقاضی توسط اتحادیه مشاوران املاک کشورو در نهایت صدور پروانه کسب برای متقاضی دریافت پروانه کسب.

هزینه گرفتن پروانه کسب مشاور املاک

برای کسب این پروانه باید هزینه‌های متعددی پرداخت شود که از جمله این هزینه‌ها، به هزینه صدور پروانه کسب اولیه، هزینه حق عضویت سالیانه اتحادیه مشاوران املاک کشور و هزینه آموزش می توان اشاره کرد. این هزینه‌ها در زمان‌ها و مناطق مختلف کشور متفاوت هستند.

آشنایی و معرفی مدارک لازم برای گرفتن جواز کسب و کار املاکی

گرفتن مجوز های ملکی

اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار موفق در زمینه املاک دریافت جواز کسب برای بنگاه‌های املاک است. این جواز، اجازه می دهد تا به طور قانونی در این حوزه فعالیت کنید و از مزایای بسیاری مانند معتبر شدن کسب و کار خود، دسترسی به تسهیلات و حمایت های دولتی و افزایش اعتماد مشتریان بهره مند شوید. اخذ مجوز کسب فرآیندی نسبتاً ساده و سریع است که با رعایت شرایط و تهیه مدارک مورد نیاز به آسانی می‌توان آن را طی کرد. با توجه به اهمیت دریافت جواز کسب، بهتر است متقاضیان پیش از هر عملی، مراحل و شرایط اخذ آن را بررسی کنند و حتما نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز آن اقدام نمایند.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال
جدیدترین اخبار و مقالات
نحوه و مراحل گرفتن سند المثنی ملکی

نحوه و مراحل گرفتن سند المثنی ملکی

اگر شما هم سند اصلی خود را گم کرده اید و می خواهید اقدام به گرفتن سند المثنی کنید؛ در این مقاله به صورت کامل مراحل دریافت سند المثنی را برای شما شرح می دهیم.

سند ملکی وقفی

سند ملکی وقفی

خریدار ملک وقفی، مالک آن نخواهد بود و اجازه رهن، اجاره، ساخت و ساز و فروش ملک وقفی را به صورت مستقل ندارد.

سند ملکی تک برگ

سند ملکی تک برگ

سند تک برگ یکی از انواع اسناد ملکی است و به جهت مزایایی که دارد نسبت به دیگر اسناد، اعتبار بیشتری دارد.

سند مشاع

سند مشاع

برای استعلام سند مشاع میتوانید به سامانه ثبت اسناد و املاک مراجعه نمایید.

مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

مجوزه های کسب و کار ملکی چیست؟

هر یک از کسب و کار های دنیا نیازمندی هایی در جهت مجوز دارند که کسب و کار املاک نیز از این مستثنی نیست و شما برای داشتن این بیزینس نیاز به یک سری مجوز دارید که در این بخش آن ها را به شما میگوییم.