صفحه اصلی/بلاگ/اخبار ملکی/سند شش دانگ چیست؟

سند شش دانگ چیست؟

اخبار ملکی۱۴۰۲/۹/۵0
سند شش دانگ چیست؟

معرفی سند ملکی شش دانگ چیست؟

یکی از مهم ترین بخش های داد و ستدهای تجاری کلان، بودن برگه ای به اسم سند است که برای ملک هم کاربرد دارد. البته امروزه سندهای الکترونیکی ملک هم وجود دارد. در ایم مقاله میخواهیم درباره سند ملکی شش دانگ به شما دوست عزیز توضیحاتی ارائه دهیم.

سند ملکی شش دانگ چست؟

سند شش دانگ یعنی سندی که کلیت آن به یک شخص خاص تعلق دارد. عبارت شش دانگ هم یعنی شش جهت ؛ جهت های جغرافیایی بالا و پایین، شمال، جنوب، شرق، غرب میباشد. عبارت های بالا و پایین به قسمت های بالا و زیرزمین مربوط میشود ، که نشان دهنده مالکیت صاحب سند میباشد و هیچ شخص دیگری در آن شریک نمیباشد. بهترین و کامل ترین نوع سند، سند شش دانگ و تک برگ می باشد. این سند شش دانگ هم به شکل سند تک برگ و هم به شکل سند دفترچه ای یا در اصطلاح منگوله دار می باشد.

شرایط دریافت سند شش دانگ

مهم ترین شرط برای دریافت سند شش دانگ این میباشد که همه مالکیت ملک برای یک فرد باشد. سند شش دانگ فقط برای مالکیت یک فرد است و نمتوان برای ملک شریکی سند شش دانگ نهیه نمود. و اگر چند نفر باهم ملک را داشته باشند یا در اصطلاح مشاع باشد و بخواهند هر کدام سند شش دانگ خود را داشته باشند نیاز به طی مراحلی قانونی دارد تا بتوانند برای خود سند جداگانه تهیه نمایند.

سند شش دانگ یکی از انواع سند هایی است که ملکی است که می توانید برای ملک خود داشته باشید.

خصوصیات سند شش دانگ

سند شش دانگ ویژگی های متعددی دارد که کمک می کند تا شما بتوانید تا به راحتی معاملات خود را انجام دهید. از ویژگی های این سند ها می توان به:

  • جا به جایی اسناد فقط در دفاتر اسناد رسمی کشور قابل اجرا است.
  • در هر سند مطابق با نقشه تفکیکی اداره ثبت اسناد و املاک شماره قطعه ذکر شده است.
  • هر سند باید دارای شماره پلاک ثبتی باشد.
  • در سند شش دانگ، باید به حدود اربعه ملک اشاره شده باشد.
  • در هر سند یک صفحه نقل و انتقال وجود دارد که نام آخرین مالک در آن نوشته شده است.
  • اسناد باید توسط ثبت اسناد و املاک صادر شوند. باید توجه کرد که منگوله سند دست خورده نباشد و شماره اوراق هم خوانا و دقیق باشد.
  • در هر سند شش دانگ یک صفحه ملاحظات وجود دارد که اطلاعاتی مثل نام، شماره پلاک و یا هرگونه اصلاحاتی در آن نوشته شده است.

درباره سند شش دانگ

شما دوست عزیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سند ملکی شش دانگ با کارشناسان ثبت اسناد گفت و گو نمایید. ولی در مجموع نکات اصلی درباره این نوع سند همان بود که در مطالب بالا ذکر شد. این سند ها یکی از معتبرترین اسناد برای نقل و انتقالات ملکی به شمار می آید.

شش دانگ چند سهم است؟
شش دانگ معادل شش سهم می باشد، برای مثال اگر هر سهم را 1000 در نظر داشته باشیم، شش دانگ معادل 6000 است.
هر دانگ چند سهم است؟
هر دانگ برابر یک سهم می باشد، به عنوان مثال هر یک دانگ معادل 1000 سهم می باشد.
دانگ چیست؟
دانگ در واقع یک از واحد های تقسیم ملک است که برای زمین و املاک مورد استفاده قرار می گیرد.

2

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

کاربر مثلث

خداقوت به مشاوران املاک مثلث من میخواستم بدونم هزینه تبدیل سند مشاع به شش دانگ چقدرا میشه؟

علی کامرانی

سند شش دانگ چند تا سهم داره؟

ارسال نظر

ارسال
جدیدترین اخبار و مقالات
محله کوی فراز

محله کوی فراز

آشنایی با محله های منطقه 2 تهران یکی از مهمترین المان هایی است که در انتخاب شما برای زندگی در این منطقه تاثیر دارد؛ امروز قصد داریم به توصیف کوی فراز در منطقه 2 تهران بپردازیم.

برج رونیکا پلاس

برج رونیکا پلاس

برج رونیکا پلاس از دسته سازه های مدرن و لوکسی است که در شهرک غرب تهران واقع شده است و از دسته برج های لوکسی بوده که می توانید در بلوار پاکنژاد مشاهده کنید.

برج باغ لوکس سدروس

برج باغ لوکس سدروس

سازه های مدرنی است که در خیابان مروارید می توانید مشاهده کنید. از میان تمامی این سازه ها که در سعادت آباد ساخته شده است امروز قصد داریم به برج باغ سدروس که یکی از سازه های لوکس به همراه موقعیت اکازیون است بپردازیم.

آشنایی با برج آسمان نیکان

آشنایی با برج آسمان نیکان

از میان برج های لوکس و جذاب که در سعادت آباد در حال ساخت و ساز است امروز می خواهیم به برج آسمان در این محله بپردازیم. برای شناخت این برج با املاک مثلث همراه باشید.

برج دنا سازه ای لوکس در سعادت آباد تهران

برج دنا سازه ای لوکس در سعادت آباد تهران

در میان تمامی برج هایی که در سعادت آباد تهران قرار دارند، امروز قصد داریم درباره برج دنا یکی از برج های خیابان علامه صحبت کنیم و امکانات آن را به شما معرفی کنیم.