صفحه اصلی/وبلاگ/آموزش مشاوره املاک/نحوه محاسبه کمیسیون املاک

نحوه محاسبه کمیسیون املاک

نحوه محاسبه کمیسیون املاک

کمیسیون دپارتمان املاک

در این مقاله قصد داریم همه‌ی آن چیزی که نیاز دارید درمورد حق کمیسیون املاک بدانید برای شما توضیح دهیم. اگر قصد خرید یا فروش املاک دارید لازم است این مقاله را تا انتها دنبال کنید. در ادامه ی این مقاله به موضوعات زیر می پردازیم:

 • کمیسیون دپارتمان املاک چیست؟
 • حق کمیسیون املاک چگونه محاسبه می‌شود؟
 • انواع مختلف حق کمیسیون
 • برآورد دقیق کمیسیون املاک در سال 1402

کمیسیون دپارتمان املاک چیست؟

حق کمیسیون به کارمزدی گفته می‌شود که مشاورین املاک به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. برای انواع فعالیت های تجاری در زمینه مسکن مانند خریدوفروش، رهن و اجاره ی انواع املاک تجاری، مسکونی و اداری می‌توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. اما با توجه به گستردگی و پیچیدگی های این کار بهتر است به یک دپارتمان املاک معتبر، با مشاوران متخصص مراجعه کنید. که البته این امر با وجود اینکه مسیر شما را آسان، سریع و مطمعن می کند هزینه هایی نیز دربردارد که به آن "کمیسیون املاک" گفته می‌شود و توسط فروشنده و خریدار یا مؤجر و مستأجر به مشاوران املاک پرداخت می‌شود. در ادامه به نحوه محاسبه‌ی این هزینه ها می پردازیم.

حق کمیسیون املاک چگونه محاسبه می‌شود؟

حق کمیسیون املاک یک نرخ مشخص دارد که این نرخ سالیانه از طرف اتحادیه مشاوران املاک اعلام می‌شود. طبق آخرین مصوبه (23/06/1399)، تمام قراردادهای ملکی اعم از مسکونی، تجاری، اداری و ... دارای حق کمیسیون برابر با 0.5 درصد ارزش معاملاتی یک ملک است که این مبلغ بین دو طرف (فروشنده و خریدار) تقسیم می‌شود و درنهایت هرکدام از طرفین قرارداد 0.25 درصد از این مبلغ را به مشاور املاک پرداخت می‌کنند.

لازم به ذکر است که حق کمیسیون املاک به‌جز این مبلغ شامل 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده است که باید طرفین پرداخت کنند.

به‌عنوان‌مثال : فرض کنید با مراجعه به یک مشاور املاک، ملکی به قیمت 5 میلیارد خریداری کرده‌اید، حق کمیسیون برای هر یک از طرفین به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • ارزش ملک(5 میلیارد) * 0.25 درصد = حق کمیسیون
 • حق کمیسیون * 0.09 (مالیات بر ارزش‌افزوده)
 • حق کمیسیون + مقدار محاسبه‌شده مالیات = مبلغی که هرکدام از طرفین پرداخت می‌کنند.
نحوه محاسبه املاک یکی از المان های مهم و ضروری است که می توانید در املاک مثلث فرمول آن را مشاهده کنید.

نحوه محاسبه حق کمیسیون

یکی از بخش های مهمی که می تواند در جابه جایی قیمت های ملکی تاثیر بسزایی را ایفا کند، نحوه محاسبه حق کمیسیونی است که می تواند برای شما یک فرمول ریاضی در قالب زیر باشد:

 • ارزش ملک * 0.25درصد    25/10000×5,000,000,000=12,500,000 تومان
 • حق کمیسیون * 9 درصد مالیات    9/100×12,500,000=1,125,000   تومان
 • مبلغ نهایی قابل پرداخت توسط طرفین    1,125,000  + 12,500,000=13,625,000 تومان

یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که حق کمیسیون های ملکی در هر منطقه ای متفاوت به شمار می آید، برای نمونه قیمت خرید آپارتمان در سعادت آباد با قیمت آپارتمان در یک محله در منطقه 5 برابر نبوده و همین عاملی است که سبب می شود تا حق کمیسیون برای خرید و یا اجاره ملک در منطقه 2 بیشتر از مناطق پایین تر از خود باشد.

انو اع مختلف حق کمیسیون

حق کمیسیون در شرایط مختلف نرخ‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد. بنا بر اینکه شما قصد چه نوع فعالیت تجاری دارید باید حق کمیسیون پرداخت کنید. انواع حق کمیسیون بر اساس ماده51 قانون نظام صنفی از تاریخ 5/7/1399 به شرح زیر است:

 • رهن : حق کمیسیون رهن/ودیعه اجاره از هر طرف به میزان نیم درصد مبلغ رهن محاسبه و اخذ می‌گردد.
 • حق کمیسیون اجاره یک‌چهارم مبلغ اجاره یک ماه از هر طرف محاسبه می‌گردد.
 • حق کمیسیون بابت تمدید اجاره از هر طرف 0.1 حق کمیسیون اجاره محاسبه و اخذ می‌گردد.
 • حق کمیسیون مشارکت از هر طرف 0.2 درصد ارزش قرارداد مجموعاً 0.4 درصد محاسبه می‌گردد.

همچنین حق خدمات متمم قرارداد و مبایعه‌نامه رایگان تنظیم می‌گردد.

برآورد دقیق کمیسیون املاک در سال 1402

با توجه به آشفتگی بازار ملک و املاک ممکن است در صورت آگاهی نداشتن از میزان دقیق حق کمیسیون املاک خود گرفتار افراد متخلف و سودجویی شوید که مبلغی بیش از نرخ تعیین‌شده از سمت اتحادیه املاک از شما دریافت کنند. برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده و کلاه‌برداری می‌توانید جهت اطلاع از میزان دقیق مبلغی که باید به‌عنوان حق کمیسیون بپردازید به سایت اتحادیه صنف مشاوران املاک شهر خود مراجعه کنید و در قسمت "محاسبه کمیسیون"، با واردکردن ارزش ملک خود از میزان دقیق کمیسیون اطلاع پیدا کنید.

پس از وارد شدن به سایت اتحادیه املاک و محاسبه کمیسیون می‌توانید از لیست کنار سایت انواع کمیسیون (رهن ، اجاره ، خریدوفروش) را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله گفتیم که کمیسیون درواقع همان هزینه‌ای است که شما به‌عنوان کارمزد باید به مشاور املاک خود بپردازید. در ادامه نیز نحوه‌ی محاسبه‌ی حق کمیسیون املاک و همچنین اطلاع‌یابی از میزان دقیق آن در سایت اتحادیه املاک را توضیح دادیم.

طریقه محاسبه کمیسیون املاک به چه صورت است؟
محاسبه حق کمیسیون املاک با استفاده از فرمولی انجام می شود که می توانید در املاک مثلث مشاهده کنید.
حق کمیسیون چیست؟
هزینه یا دستمزدی که مشاوران املاک و واسطه های ملکی به عنوان پورسانت از معامله صورت گرفته به دست می آورند.

2

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

سعید

ممنون بابت فرمول محاسبه با اولین جستجو کارم راه افتاد

نیما

فرمول محاسبه کمیسیون املاک خیلی کاربردی بود ممنون

ارسال نظر

ارسال
جدیدترین اخبار و مقالات
معرفی میدان صنعت

معرفی میدان صنعت

یکی از میدان های مهمی که در شهرک غرب تهران قرار دارد و از جمله میادین مهم نه تنها در شهرک غرب بلکه در منطقه 2 تهران به شمار می آید، میدان صنعت است. اگر شما با استفاده از مترو به منطقه 2 رفته باشید؛ قطعا این میدان را با مترویش می شناسید.

آشنایی با بلوار پردرخت درختی شهرک غرب تهران

آشنایی با بلوار پردرخت درختی شهرک غرب تهران

خیابان درختی یکی از خیابان هایی که در منطقه 2 تهران و در محله سپهر تهران قرار دارد، این خیابان درختی در واقع یکی از بلوار هایی است که در محله سپهر واقع شده است و به نام بلوار شهید درختی شناخته می شود.

برج ستاره در سعادت آباد تهران

برج ستاره در سعادت آباد تهران

برج ستاره یکی از برج های واقع در سعادت آباد است که می توانید برای سکونت در نظر داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر درباره برج ستاره املاک مثلث می تواند راهنمای شما باشد.

برج نور سعادت آباد تهران

برج نور سعادت آباد تهران

برج نور یکی از سری برج هایی است که در سعادت آباد تهران واقع شده است، این برج یکی از سازه های زیبا در سعادت آباد است که می توانید برای سکونت در نظر داشته باشید.

برج اسکای در سعادت آباد تهران

برج اسکای در سعادت آباد تهران

از میان برج ها و سازه های مدرنی که در سعادت آباد وجود دارد، امروز می خواهیم درباره برج اسکای یکی از سازه های زیبا و مرتفع در سعادت آباد تهران صحبت کنیم. با ما همراه باشید.